Yayınlar

Ülkemizde görülen beslenme sorunlarına yönelik çözümler bulmayı ve bu konuda yapılan çalışmaları destekleyerek bilim dünyasına ve Türk toplumuna katkıda bulunmayı hedefleyen Danone Enstitüsü Türkiye Derneği bilim dünyasına desteklerine devam ediyor.

Türkiye'de toplum sağlığı ile ilintili temel beslenme sorunlarını gündeme getirmek ve temel bir kaynak oluşturmak amacı ile oluşturulan beslenme serilerinin; Birincisi;Demir metabolizması
İkincisi ise; Kalsiyum ve D vitamini metabolizması ile ilgili olarak alanlarında saygın, uzman ve çalışma yapan bilim insanları tarafından kaleme alınan beslenme serilerinin ingilizcelerine ekli dosyalardan ulaşabilirsiniz

Türkiye'nin ilk Beslenme Enstitüsü  olarak kurulduğu 2005 yılından bu yana beslenme bilimi alanında güncel bilgileri paylaşmayı kendine amaç edinen Danone Enstitüsü ;Beslenme Serilerine bir yenisini daha  ekledi.

Konusunda uzman bilim insanlarının değerli katılımları ile zenginleşen  " Beslenme Bozukluğu Sorunları : Protein Enerji Malnütrisyonu ve Obezite " konulu yeni kitabımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kurulduğu 2005 yılından itibaren beslenme alanındaki çalışmaları desteklemeyi amaç edinen Danone Enstitüsü Derneği Türkiye olarak Beslenme Serisi Kitaplarımıza bir yenisini daha ekledik! Kitabevlerinde bulamayacağınız yeni kitabımız Beslenme Serisi No. 3 Bebek ve Çocuk Beslenmesinde Yeni Kavramlar ve Görüşler adlı kitabımızı web sitemizde değerli kullanıcılarımızla paylaşıyoruz.

Dr. Dyt. Alev Keser, Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Prof. Dr. Şükrü Hatun
tarafından kaleme alınan Çocukluk Çağında Metabolik Sendrom ve Tıbbi Beslenme Tedavisine Yönelik Öneriler kitabın bazı bölümlerine ve içeriklerine ekli linkten ulaşabilirsiniz. .

Danone Enstitüsü Derneği, Araştırma Projesi Programının, yurt dışı ayağında destek alan Gülden Başyiğit Kılıç'ın, araştırma konusu, poster ve bildiri özeti web sitemize eklenmiştir.


Başyiğit Kılıç, G., Karahan, A.G. 2009. Isolation and identification of lactic acid bacteria from human fecal samples and determination of their some potential probiotic properties. International Symposium on Biotechnology Developments and Trends. 27-30 September 2009, Ankara, Turkey. s 140. Isolation and Identification of Lactic Acid Bacteria from Human Fecal Samples and Determination of Their Some Probiotic Properties - Poster Sunumu

 Isolation and Identification of Lactic Acid Bacteria from Human Fecal Samples and Determination of Their Some Probiotic Properties - Bildiri Özeti
Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu,
Diyetisyen Nilüfer Acar,
Diyetisyen Aylin Ayaz
Prof. Dr.Gülden Pekcan

Türkiye'deki yemek ve besinlerin porsiyon miktarlarını ve ölçülerini gösteren bu kitap besin ve beslenme ile ilgili araştırma yapanlar için kaynak kitap özelliği taşımaktadır. Kitapta yer alan bölümlerden bazılarını ekli dosyada bulabilirsiniz.
Sempozyum Tanıtımı: E Lebenthal
Leptin: 14 Yıldır devam eden bir hikaye JM Friedman
Leptin: İnsan enerji homeostazında ki kilit regülatör IS Farooqi and S O'Rahilly
Gözlemden deneye mediobasal hipotalomusda Leptin KW Williams, MM Scott, and JK Elmquist
İnsanlarda Leptin: Araştırmalarda Alınan Dersler S Blüher and CS Mantzoros
Ağustos 2008'de Brezilya, Iguassu'da Gerçekleştirilen 3. Dünya Pediatrik Gastroentroloji, Hepatoloji ve Beslenme  Kongresinde ki Danone Enstitüsü Sempozyumunun sonuçlarına ekli linkten ulaşabilir siniz.

 Ekli dosyayı görmek için tıklayınız.

2008 Yılında Danone Enstitüsü Türkiye Derneği  olarak, bilim adamına destek misyonu içinde basımını  desteklediğimiz Prof. Dr. Nezihe Tunail birikimleri ile yazdığı   "Mikrobiyoloji " kitabı yayınlanmıştır.

Sitemize üye olarak Mikrobiyoloji Kitabının 1, 8, 10 ve 11. bölümleri görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görmek için tıklayın. (47 Kb)

 

J  P G N

Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition

Volume 43
Supplement 3
December 2006
 
19 Eylül 2005 tarihinde Danone Uluslararası ve 18. Uluslararası Beslenme Kongresi ile ortaklaşa düzenlenen "Okul Çağı Öncesi Çocukların Sorunları" konulu sempozyumdaki konuşmaların ana hatları "Journal of Pediatric Gastroenterology" dergisi Vol. 43  Aralık 2006 Supplement 3 eki olarak yayınlanmıştır.