Danone Enstitüsü Türkiye kar amacı gütmeyen, toplum sağlığını her geçen gün bir adım öteye taşıma amaçlı, bilimi ve bilim adamlarını destekleyen bir dernektir.

Ayın KonusuProf. Dr. Gülden Köksal

Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalı Başkanı

İştahsızlık çocukluk yaş grubunda en çok yakınılan ve değerlendirilmesi çok güç ve bireysel bir sorun olarak gerek aileleri gerekse sağlık çalışanlarını en çok meşgul eden bir konudur. Bu gün çocuk hastanelerine bu nedenle başvuran dört beş çocuktan birinde belirgin yeme ve iştahsızlık sorunu vardır.


Ayın Konusu Arşiv

Uluslararası
Programlar
Gut, Fat, Iron and Brain: Where are we?
Danone International Prize for Nutrition
Nutrition Solutions for Pre-school Children
Risk and Benefits of Rapid Early Growth
Acquisition of Food-Related Behavior in Children : Critical Windows for Later Health
Acquisition of Food-Related Behavior in Children : Critical Windows for Later Health

Beslenme ve Çocuk GelişimiDr.Hasan Özen
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi

İmmün sistem ile beslenme arasında çok yakın bir ilişki vardır ve yetersiz beslenme (malnütrisyon) sadece enerji ve protein eksikliği olarak düşünülmemelidir. Bu nedenlerle son yıllarda bir kişinin beslenmesinde amaç sadece enerji ve protein gereksinimini karşılamak değil, bazı özel besinlerle hastanın hastalıklara karşı direncini artırmak ve inflamatuvar yanıtını kendi yararına değiştirmek olmuştur.Overview
As Other Danone Institutes, Danone Institute Turkey is an independent non-profit entity which is funded by DanoneTurkey.It is the 16th one of Danone Institutes network.It has been established as an association in Turkey.

Ayın Konusu - Arşiv
Gebelikte Beslenme

Kitabı görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Protein Enerji Malnütrisyonu ve Obezite

Türkiye'nin ilk Beslenme Enstitüsü  olarak kurulduğu 2005 yılından bu yana beslenme bilimi alanında güncel bilgileri paylaşmayı kendine amaç edinen Danone Enstitüsü ;Beslenme Serilerine bir yenisini daha  ekledi.

Konusunda uzman bilim insanlarının değerli katılımları ile zenginleşen  " Beslenme Bozukluğu Sorunları : Protein Enerji Malnütrisyonu ve Obezite " konulu yeni kitabımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bebek ve Çocuk Beslenmesinde Yeni Kavramlar ve Görüşler

Kurulduğu 2005 yılından itibaren beslenme alanındaki çalışmaları desteklemeyi amaç edinen Danone Enstitüsü Derneği Türkiye olarak Beslenme Serisi Kitaplarımıza bir yenisini daha ekledik! Kitabevlerinde bulamayacağınız yeni kitabımız Beslenme Serisi No. 3 Bebek ve Çocuk Beslenmesinde Yeni Kavramlar ve Görüşler adlı kitabımızı web sitemizde değerli kullanıcılarımızla paylaşıyoruz.

Çocukluk Çağında Metabolik Sendrom ve Tıbbi Beslenme Tedavisine Yönelik Öneriler

Dr. Dyt. Alev Keser, Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Prof. Dr. Şükrü Hatun
tarafından kaleme alınan Çocukluk Çağında Metabolik Sendrom ve Tıbbi Beslenme Tedavisine Yönelik Öneriler kitabın bazı bölümlerine ve içeriklerine ekli linkten ulaşabilirsiniz. .

Gülden Başyiğit Kılıç Bildiri Özeti

Danone Enstitüsü Derneği, Araştırma Projesi Programının, yurt dışı ayağında destek alan Gülden Başyiğit Kılıç'ın, araştırma konusu, poster ve bildiri özeti web sitemize eklenmiştir.


Başyiğit Kılıç, G., Karahan, A.G. 2009. Isolation and identification of lactic acid bacteria from human fecal samples and determination of their some potential probiotic properties. International Symposium on Biotechnology Developments and Trends. 27-30 September 2009, Ankara, Turkey. s 140. Isolation and Identification of Lactic Acid Bacteria from Human Fecal Samples and Determination of Their Some Probiotic Properties - Poster Sunumu

 Isolation and Identification of Lactic Acid Bacteria from Human Fecal Samples and Determination of Their Some Probiotic Properties - Bildiri Özeti

YEMEK VE BESİN FOTOĞRAF KATALOĞU ÖLÇÜ VE MİKTARLAR

Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu,
Diyetisyen Nilüfer Acar,
Diyetisyen Aylin Ayaz
Prof. Dr.Gülden Pekcan

Türkiye'deki yemek ve besinlerin porsiyon miktarlarını ve ölçülerini gösteren bu kitap besin ve beslenme ile ilgili araştırma yapanlar için kaynak kitap özelliği taşımaktadır. Kitapta yer alan bölümlerden bazılarını ekli dosyada bulabilirsiniz.

Danone Enstitüsü Beslenme Serileri

Ülkemizde görülen beslenme sorunlarına yönelik çözümler bulmayı ve bu konuda yapılan çalışmaları destekleyerek bilim dünyasına ve Türk toplumuna katkıda bulunmayı hedefleyen Danone Enstitüsü Türkiye Derneği bilim dünyasına desteklerine devam ediyor.

Türkiye'de toplum sağlığı ile ilintili temel beslenme sorunlarını gündeme getirmek ve temel bir kaynak oluşturmak amacı ile oluşturulan beslenme serilerinin; Birincisi;Demir metabolizması
İkincisi ise; Kalsiyum ve D vitamini metabolizması ile ilgili olarak alanlarında saygın, uzman ve çalışma yapan bilim insanları tarafından kaleme alınan beslenme serilerinin ingilizcelerine ekli dosyalardan ulaşabilirsiniz

Iron: Absorption Metabolism and Deficiency

Calcium and Vitamin D Metabolism

Leptin: Weight Management and Beyond

Sempozyum Tanıtımı: E Lebenthal
Leptin: 14 Yıldır devam eden bir hikaye JM Friedman
Leptin: İnsan enerji homeostazında ki kilit regülatör IS Farooqi and S O'Rahilly
Gözlemden deneye mediobasal hipotalomusda Leptin KW Williams, MM Scott, and JK Elmquist
İnsanlarda Leptin: Araştırmalarda Alınan Dersler S Blüher and CS Mantzoros

Gut, Fat, Iron and Brain: Where are we ?

Ağustos 2008'de Brezilya, Iguassu'da Gerçekleştirilen 3. Dünya Pediatrik Gastroentroloji, Hepatoloji ve Beslenme  Kongresinde ki Danone Enstitüsü Sempozyumunun sonuçlarına ekli linkten ulaşabilir siniz.

 Ekli dosyayı görmek için tıklayınız.

Mikrobiyoloji Kitabı

2008 Yılında Danone Enstitüsü Türkiye Derneği  olarak, bilim adamına destek misyonu içinde basımını  desteklediğimiz Prof. Dr. Nezihe Tunail birikimleri ile yazdığı   "Mikrobiyoloji " kitabı yayınlanmıştır.

Sitemize üye olarak Mikrobiyoloji Kitabının 1, 8, 10 ve 11. bölümleri görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görmek için tıklayın. (47 Kb)

 

Yayınlar

J  P G N

Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition

Volume 43
Supplement 3
December 2006
 
19 Eylül 2005 tarihinde Danone Uluslararası ve 18. Uluslararası Beslenme Kongresi ile ortaklaşa düzenlenen "Okul Çağı Öncesi Çocukların Sorunları" konulu sempozyumdaki konuşmaların ana hatları "Journal of Pediatric Gastroenterology" dergisi Vol. 43  Aralık 2006 Supplement 3 eki olarak yayınlanmıştır.
Diğer Danone Enstitüleri

Beslenme Alışkanlıkları


Linkler

İletişim

Arşiv

SSS

Danone    Enstitüsü    Türkiye    ticari    kuruluşlardan    bağımsız,    kar    amacı gütmeyen    bir    dernektir.
Derneğin    amacı,    toplumu    sağlıklı    beslenme    konusunda    bilinçlendirmek    ve    bu    konuda    yapılan araştırmalara    destek    vermektir.


Ana Sayfa           Linkler           İletişim